Plastová nebo dřevěná okna - srovnání


Jsou lepší plastová nebo dřevěná okna? Zjistěte jejich výhody i nevýhody

Pořizujete okna a váháte mezi plastovými a dřevěnými? Výběr se odvíjí od typu stavby, prostředí, osobního vkusu a samozřejmě také finančních možností. Prozradíme vám rozdíly a poradíme, který materiál vám bude sloužit dlouhá léta.  
 

Nekupujte nejlevnější variantu

Ať už bydlíte v jakémkoli typu stavby, vždy je pro řadu z nás nejdůležitějším ukazatelem cena. U oken však platí, že levné výrobky nevynikají přílišnou kvalitou. Zásadním aspektem při výběru je tzv. konstrukční tloušťka profilu. Většinou platí, že čím levnější okna, tím subtilnější konstrukční tloušťka a horší izolační vlastnosti. Navíc, čím hlubší stavební profil, tím vyšší máte šanci na splnění podmínek dotace Nová zelená úsporám. Tloušťka profilu je jedním z aspektů rozhodující o tom, jestli je zvolený profil vhodný i pro nízkoenergetické domy. Dalším měřítkem jsou skla. Vybírat můžete z dvojskel nebo trojskel. Rozdíl v ceně skel je minimální, nicméně trojsklo má podstatně lepší tepelně-izolační vlastnosti a jeho parametry vyhovují i náročným požadavkům u pasivních domů. Parametrů je mnoho a správný návrh oken je vždy vhodné konzultovat s jejich výrobcem.

 

Eurookna jsou pevná a tvarově stálá

Dřevěná okna, známá také jako eurookna, se vyrábí z tzv. eurohranolu. Jedná o lepené vrstvy lamel v radiálním řezu, nejčastěji ze smrkového dřeva. Používá se ale i borovice, dub, modřín nebo meranti. Navíc můžete volit z různých barevných odstínů lazur. Výrobci eurohranolů musí dodržovat přísnou normu EN 204 D4, která přesně určuje podmínky pro vysokou pevnost a tvarovou stálost hranolů. 


 

Dřevěná okna vydrží vlivy počasí i časté používání

Hlavní předností eurooken je jejich stabilní konstrukce, a to platí i u nadrozměrných výrobků. Kvalita samozřejmě závisí na výrobě a životnost se odvíjí od použitého materiálu, povrchové úpravy a ošetřování. Na životnost dřevěných oken má také vliv velikost přesahů střechy, světová orientace, zastínění nebo výškové umístění. Ty nejnáročnější požadavky na tepelně-izolační vlastnosti, estetiku, životnost a údržbu pak splňují dřevohliníková okna

Plastová okna - je levnější = lepší?

Plastová okna patří k nejžádanějším na trhu, zejména díky ceně. Montují se hlavně do bytů, ale najdeme je i v rodinných domech. Plast se při teplotních výkyvech oproti dřevu více rozpíná. I proto spousta lidí volí provedení v bílé barvě, které lépe pracuje s působením tepla. Zároveň platí, že s většími okny může docházet i k větším netěsnostem. 


 

Není plast jako plast

Plastová ona se vyrábí buď z kvalitního prvoplastu nebo z recyklátu, který se vyznačuje tmavě šedou vrstvou na vnitřní straně profilu. Tento fakt nemusí být zřejmý na první pohled. Mnoho firem nakupuje ne příliš kvalitní okna z dovozu, což se často ani nedozvíte. Zjistěte o firmě, která okna dodává, co nejvíce informací a nebojte se ptát na původ oken. Vyžádejte si certifikát „Zaručeně česká okna“, který uděluje Asociace českých výrobců otvorových výplní.

S trochou péče vám eurookna vydrží dlouhá léta

Kvalita eurooken se od minulého století značně zvýšila a jsou i relativně nenáročná na údržbu. Tehdejší okna byla natírána ručně. V současnosti je barva stříkána pod vysokým tlakem. Díky tomu je více odolná proti povětrnostním vlivům a v určité míře i proti mechanickému poškození. Její ošetření je poměrně snadné. Stačí se držet doporučeného postupu a alespoň 1× ročně je natřít speciálním balzámem, který zaceluje mikrotrhlinky vznikající dlouhodobým působením povětrnostních vlivů. Prodloužíte tím životnost oken. 
 

Vše má své výhody i nevýhody

Určit vítěze mezi plastovými nebo dřevěnými okny není jednoduché. Každý typ materiálu má své přednosti i nedostatky. Přesto se nabízí několik ukazatelů, které mohou konečného spotřebitele nasměrovat k objektivnímu rozhodnutí. Plastová okna jsou sympatická svou nízkou cenou, vynikají velkou odolností proti korozi nebo chemickým přípravkům a mají minimální požadavky na údržbu. Jejich odvrácenou stranou jsou například teplotní dilatace v rohových (svařovaných) spojích nebo v samotné konstrukci. Časté riziko netěsnosti a potřeby seřizování u velkých výrobků, které mají menší statickou únosnost. Obnova barvy (loupání fólie) není možná, stejně tak nezřídka oprava samotného profilu v případě mechanického poškození. Nízká cena dekoru se týká především bílé barvy. V imitaci dřeva nebo jiných barvách je cena výrazně vyšší.

Dřevěná okna vynikají, vzhledem fyzikálním vlastnostem dřeva, svou stabilní konstrukcí (minimální tepelná roztažnost, vynikající mechanické vlastnoti). Dřevo je houževnatý a dobře opracovatelný materiál. Konstrukce oken je složená ze skládaného eurohranolu a jejich majitel si tak může být jistý použitým materiálem. Variabilita provedení je odvislá spíše jen od strojního vybavení výrobce a výrobky lze téměř vždy přizpůsobit představě zákazníka (nejvhodnější materiál pro tvorbu atypických řešení). Konstrukční spoje dřevěných oken jsou velmi pevné a zaručují statickou stálost. Povrchová úprava vydrží mnoho let a v případě jejího poškození je oprava poměrně rychlá a snadná (tmel, lak). Dřevo je také velmi oblíbeným materiálem u architektů a i v běžných rodinných domech, kde zpravidla působí na většinu lidí v místnosti příjemným pocitem (na pohled i dotek). Přednosti vyvažuje vyšší pořizovací cena a pravděpodobnost obnovy barvy za mnoho let. V případě hloubkového poškození oken nebo zanedbané údržby může být oprava nákladnější. 
 

Základem úspěchu je kvalitní výrobek a prověřený dodavatel

Vybrat vhodný materiál je velmi důležité, a výběr dobrého dodavatele rovněž. Montáž oken je totiž stejně důležitá jako jejich parametry, a má zásadní vliv na funkčnost a životnost. Zjistěte si proto, s jakými materiály firma pracuje, zaměřte se na její historii a vezměte v potaz i uskutečněné realizace

Zaujala Vás dřevěná okna?
Pro přesnou cenovou nabídku vyplňte
poptávkový formulář

Odpovíme vám do 2 pracovních dnů

Napište nám na poptavky@dare.cz
nebo volejte na +420 604 236 496